wz
 
Zpět na aktuality
tvorba map seznam map LAN pařby battlefield kontakt
 

Battlefield 1918 – modifikace pro BF1942 (verze 1.15) – WEB autorů
Dostala se mi do rukou modifikace Battlefield 1918 a po nainstalování a asi dvouhodinovém zkoušení singleplayeru (dále jen SP) jsem byl příjemně překvapen natolik, že jsem sám prošel téměř všechny mapy pro MP. MOD jich obsahuje celkem 10 z toho dvě (Bocage a Kursk) jsou předělávky z BF1942, které jako jediné se dají hrát v SP.

 
     
 
 
 
     
 

Modifikace hned na první pohled zaujme pěknou grafikou, která se mi hodně líbí a sedí mi do prostředí První světové války. Byl jsem především zvědav, jaká bude obsazena technika. Dobře zpracovat tanky do herního stylu BFka z období WWI jsem si nedovedl reálně představit a myslel spíš především na zákopový boj pěchoty. Byl jsem ale překvapen. Tanky které MOD obsahuje jsem viděl prvně v životě a netušil, že něco takového vůbec existovalo. Dost mě překvapily 3D modely a krásně malované maskované textury plecháčů. Celkem jsou dva druhy tanků. Malý jednomístný s kanónem a druhý je velký, který má pozic hned šest. Samozřejmě že řidič ovládá dělo ve přední části. Zbytek pozic jsou kulomety do všech stran.

 
   
 
 
 
   
 

První světová byla hodně založena na letectvu, které je v Battlefield 1918 hojně obsaženo a jde vidět, že si autoři s modely letadel pohráli. Jeden model německého trojplošníku má hned čtyři druhy vzhledu (autoři MODu jsou němci). Což není ke škodě, protože Francouzi disponují pouze dvojplošníky, takže je krásně rozeznat druh letounu. Co mě ale překvapilo je možnost ovládat obří vzducholoď vybavenou kulomety a především velkým množstvím bomb. Vzducholoď navíc na sebe váže spawn pointy. Je ale důležité si uvědomit, že pilot z dvoj či trojplošníku neměl možnost seskakovat na padáku, takže pozor na opouštění stroje ve vzduchu.

Letadel jsou také dva druhy. Bombardéři nesou bomby, které jsou pěkné účinné na vše na zemi a jejich obsažení ve hře je důležité. Druhý typ letounů jsou stíhači vybaveni pouze kulomety. Jejich zvládnutí ve vzduchu je celkem náročnější. Je důležité si uvědomit, že motory v té době nebyly tak výkonné a tudíž s letouny nelze provádět to co s BF109 či Spitfirem o 20 let později. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že tento typ letadel je ve hře jen pro kosmetické účely. Zkoušel jsem útočit na německou vzducholoď, ovšem po půlhodině náletů na ni a bez náznaku jejího poškození, jsem to vzdal.

Celkem se mi líbí je, že Francouzi mají mnohem lepší tanky než Němci. Celkově jsem v německém tanku měl potíže s ovladatelnosti a střelbou oproti jeho nepřátelským protějškům. To samé ale zase platí o letadlech, kde pro změnu vévodí Němci. Francouzká letadla jsou nemotorná a jejich palebná síla je mnohem slabší. Byl to ovšem jen můj pocit z několikahodinového hraní.

 
   
 
 
 
   
  Další věc nad kterou jsem zajásal jsou děla. Za nejdůležitější považuji jejich možnost přemisťovat na mapě. Stačí přepnutím opustit pozici střelce a vojín se opře a začne dělo tlačit požadovaným směrem. Co ale nelze je dělo zapřáhnout za nějaký transport a přesun tak urychlit. Děl jsou také dva druhy. Lehká jdou přemisťovat, ty těžká ovšem zůstanou na předem definovaných pozicích. Samozřejmostí je i možnost střílet na dalekohledem zaměřené pozice. Dalekohled má ve výbavě nejen sniper, ale i medic. Celkem mě překvapilo, že hra obsahuje minomety. Ty ovšem přemisťovat nelze, což je škoda.  
   
 
 
 
   
 

Mapy a jejich design je opět na jedničku. Zákopová válka se na nich sice dost podepsala a každá vlajka je nimi obklopena a střežená kulomety. Ovšem ne všechny mapy jsou jen o bojích v zákopech. Jsou tu i pěkné lesní dobyvačné mapy, kde jeden tým brání a druhý útočí. Co se týče pěchoty MOD obsahuje pět druhu povolání, které si ponechávají původní účel z BF1942. Není zde ovšem antitank, ten je nahrazen vojínem s kulometem o šíleném rozptylu ve stoje, který se promění na přesný smrtící nástroj v leže.

Modifikace BF1918 má samozřejmě i nějaké drobné chyby znatelné už na první pohled. Celkově na mě zapůsobila moc dobře. Je ale důležité si uvědomit, že jsem MOD nehrál po internetu nebo na LANce, kde může vyjít najevo, že je vlastně špatně vybalancovaný a nehratelný. To ale ukáže až čas. Říkám si, že není vůbec od věci vyzkoušet, jak se válčilo za První světové války.

DeDy

PS: jestli chce někdo napsat podobný článek o nějaké další modifikaci pro BFko, stačí ho sepsat a poslat na můj mail: bf.mapy@seznam.cz a já ho rád umístím na WEBu.

Další obrázky ze hryOdkaz ke stažení 321 MB

 
   
Battlefield CZ - Webdesign DeDy 2004–2005, minimální rozlišení 800x600