wz
 
Zpět na aktuality
tvorba map seznam map LAN pařby battlefield kontakt
 

Battlefield 2 – funkce Commander

Funkce Commandera je natolik zajímavá, že o ni musím napsat aspoň pár řádků. Ten kdo je Commander si sice moc nezabojuje, i když může, protože bude více koukat na mapu bojiště a rozdělovat příkazy Squadům (týmům).

Poznatky píšu po jednodenním hraní dema. Takže se může stát, že něco z neznalosti opomenu.

Já osobně jsem si Commandera vyzkoušel prvně v Singleplayeru s BOTama, kde se dala funkce v klidu vyzkoušet. Musím pochválit DICE, že AI mnohem vylepšili a BOTi hrají mnohem více týmově, než někteří živý hráči na Publicu (veřejné internetové servery), kde si každý dělá co chce :o(

Při startu hry si klasicky vyber stranu za kterou chceš hrát, zvol si povolání (já si beru inženýra) a místo pro Spawn (kde se objevíš na mapě) (obrázek). Přepni se na Squad a klikni na Apply u funkce Commander (obrázek). Klikni na DONE a objevíš se ve hře jako voják. Za chvilku, asi 10-15 sekundách ti hra vlevo dole vypíše text o tom, jestli chceš přijmout funkci Commandera (obrázek). Pomocí klávesy PageUp zvolíš ANO a nyní můžeš pomocí klávesy CapsLock vstoupit do režimu Commander (obrázek).
Uvidíš obdobu mapy při volbě povolání, která bude zobrazovat 4 speciální funkce a Squady. Pomocí kláves WSAD můžeš pohybovat mapou a kolečko na myši ti poslouží jako přiblížení a oddálení. Velikosti mapy jsou celkem 3. Nejvzdálenější je pro přehled kompletního bojiště, ale detaily kolem vlajky určitě nerozeznáš. Proto jednou přibliž. Střední vzdálenost je jen zvětšená mapa. Jde už ovšem rozeznat malé mravence jako vojáky. V tomto režimu se pohybuji nejčastěji. A poslední nejbližší přiblížení opustí mapu a zobrazí bojiště v 3D (obrázek). Jde tedy vidět tanky, stromy, ale i vojáky jak běží, leží, bojují. V tomto modu je nejlépe posílat Support, bedna na padáku, která obsahuje munici ale i lékárničky.

Levé tlačítko myši posouvá rychle na místo kam jsi klikl. Nauč se ho používat, je to nejrychlejší způsob, jak se dostat na dané místo a přiblížit si ho. Pravé tlačítko vyvolá malé menu s možnostmi (obrázek). Můžeš tak dávat rozkazy Squadům k obraně, útoku, ale také shazovat zásobovací bednu (SUPPLIES), střílet z altirérie (ARTILLERY), malý radar (UAV) a velký radar (SCAN). Ovšem pozor, tyto vymoženosti se fyzicky vyskytují na mapě a nepřítel je může zničit. Tedy kromě SUPPLIES, ten je dostupný vždy. Je tedy dobré si je chránit. Jestli-že se podaří nepříteli nějaké zařízení zničit, stačí povolat inženýra, který umí se svým klíčem uvést techniku zpět do chodu. Commander se může pomocí čísel 1-9 přepínat mezi Squady a pohodlně tak rozdávat týmům úkoly po mapě. Při hře s BOTama jsem tým 1 používal k útokům, Squady 2 a 3 byly obranné.

Důležité je si uvědomit, že je Commander bez spolehlivých a disciplinovaných hráčů absolutní nula. Pravda, pár výhod to má, ale jeho hlavní účel spočívá v týmové koordinaci hráčů a to bez jejich poslušnosti prostě nejde! SquadLeader (velitel týmu) má funkci SpownPointu, pokud některý z jeho členů týmu zemře, může se znovu objevit přímo u něj! Aby Commander mohl účinně plánovat útok a obranu, je nezbytně důležité, aby hráči poslouchali jeho příkazy (obrázek1 a obrázek2). Bohužel někteří hráči tak vůbec neuvažují a hraji si na vlka samotáře. Vůbec si neuvědomují že šidí sami sebe, a navíc kazí hru ostatním.
Taky jsem na Publiku zaregistroval Commandery, kteří si v klidu sednou do stíhačky a jdou do vzduchu! To je pro mě nepochopitelné. Takový Commander je úplně k ničemu, jen kazí hru ostatním.

 
 

 

 
Battlefield CZ - Webdesign DeDy 2004–2005, minimální rozlišení 800x600