wz
 
Zpět na aktuality
tvorba map seznam map LAN pařby battlefield kontakt
 

Battlefield 2 – LANka s BOTama – rady do začátku: aktualizace 4. 8. 2005

Hrát na malé LANce třeba ve 4 nebo 6 lidech s BOTama, není vůbec špatný nápad a i u nás ho s přáteli rádi provozujeme. Proto přináším několik rad, jak nejlépe nastavit hru, ovládat BOTy a rozdělit funkce hráčů.

Počet hráčů 1vs1
V tak malém počtu živých hráčů nedoporučuji využívat funkce Commandera. Jako polní velitel se můžeš dostat do nepříjemné situace, díky které lehce prohraješ. Stane se tak, když rozdáš nepřesné příkazy (útok na vlajku s odchylkou 10 m) všem Squadům řízenými BOTy a přijdeš o všechny vlajky. BOTi budou vždy plnit tvůj zadaný rozkaz a vlajku se nepokusí získat zpět!!! A když zemřeš, nemáš již příležitost chybu napravit, ani se kde Spawnout po smrti. Proto je lepší, když Commandera řídí BOT, který nejenže bojuje v poli, ale i zadává úkoly k útoku či obraně přesně. Navíc na tvoji žádost bude střílet z děl, shazovat zásobovací bednu (Supplies) a posílat průzkumné letadlo UAV, kam jen si budeš přát.
Osvědčilo se mi být Squad Leader (velitel) a velet skupině BOTů, to pak jen stačí přijímat či odmítat úkoly od Commandera dle dané situace. Jako velitel skupiny máš stále možnost dávat příkazy svému týmu BOTů, což může řešit některé zvláštní situace na bojišti. Můžeš tak ležet v křoví jako kulometčík a BOTy poslat získat nedalekou vlajku a krýt je palbou. Jak jsem již uvedl výše, nezapomeň často žádat Commandera o jeho taktické vymoženosti a místo útoku si nechat předem vybombardovat dělostřelectvem!

Ve dvou lidech není také špatné hrát společně v týmu. Opět ale nedoporučuji ovládat Commandera. Lepší je využít funkce velitele týmu a společně každý vést svůj Squad proti nepříteli. Dobře si tak procvičíte souhru dvou Squadů a navíc příkazy velitele.

Ve třech lidech po LANce už doporučuji, aby se jeden z vás ujal funkce Commandera a ostatní hráči se podřídili jeho velení proti BOTům.

Počet hráčů 2vs2
V podstatě platí co jsem napsal pro dva hráče proti sobě (1vs1). Akorát budou dva lidé v týmu velet BOTům, což jen přispěje k týmové souhře. K funkci Commandera bych šáhl pouze za předpokladu, že všichni 4 hráči budou v jednom týmu hrát proti samotným BOTům. Jeden hráč bude polní velitel (Commander) a další 3 hráči si rozeberou funkce velitele Squadu či jeho členy (Squad Member).

Počet hráčů 3vs3
Je teprve to ořechové, kdy se dají plně využít možnosti BF2. Dva hráči proti sobě ve funkci Commandera a ostatní do postů velitele týmu přináší rychlou akci. Už to není BOT, kdo rozdává příkazy velitelům a lidské myšlení přináší obrovské možnosti hry. V takovéto hře je zapotřebí se umět dobře domluvit a Commander musí být obezřetný. K tomu vřele doporučuji využívat hlasovou komunikaci.

Slovníček pojmů
Commander = polní velitel
Squad Leader = velitel týmu
Squad Member = člen týmu
Artilery = děla
Supplies = zásobovací bedna
BOT = počítačem řízený hráč

Technické poznatky
Chceš změnit počet BOTů ve hře? Není problém, najdi soubor AIDefault.ai v adresáři \Battlefield 2\mods\bf2\Ai\ a uprav ho dle přiloženého souboru. Provedené změny jsou v textu obarveny na růžovou barvu pro přehlednost. Nezapomeň, že počet BOTů ovlivňuje výkon tvého PC. Já osobně mám navolených jen 14 počítačem řízených hráčů.

Jeden tým má více BOTů než druhý? Není problém, v tom samým souboru AIDefault.ai v adresáři \Battlefield 2\mods\bf2\Ai\ je řádek aiSettings.maxBotsIncludeHumans 1. Číslo 1 znamená, že 1 BOT vypadne po připojení živého hráče. Proto stačí když napíšeš nulu a BOTi budou vždy v zadaném počtu a nebudou "odcházet" ze hry.

Další nastavení serveru pro Singleplayer se provádí v souboru ServerSettings.con z adresáře \Documents and Settings\=Uživatel=\Dokumenty\Battlefield 2\Profiles kde je uložen Offline profil hráče. Pokud si budeš přát změnit počet Ticketů z 200 na jiné číslo, je potřeba změnit i soubor ServerSettings.con v adresáři Default a dát jim parametr readonly, který zaručí, že se soubor nevrátí k původním hodnotám.

Řešil jsem i soubor maplist.con, bohužel parametr readonly zapříčiní pád hry. Mám ale informace, žo to nějak rozchodit jde. Budu se tomu ještě věnovat.

  • Online profil – stačí, když jeden hráč založí hru v SP a druhý se připojí na jeho IP adresu (obrázek) z menu Multiplayer/Join internet/Connect to IP.
  • Offline profil – druhá možnost si zasloužila podrobný článek s přesným postupem. Číst můžeš tady.

Nezapomeňte si odemčít další primární zbraně jak píšu v "Tipy a triky" pro BF2.

DeDy

 

 

Battlefield CZ - Webdesign DeDy 2004–2005, minimální rozlišení 800x600