wz
 
Zpět na aktuality
tvorba map seznam map LAN pařby battlefield kontakt
 

Co je to vlastně dedikovaný server? Je to program, který je dodáván se hrou ke které je určen. Zajišťuje správu hry více hráčů po LANce (místní síť) a Internetu. Dedikovaný server je vyvíjen společně se hrou a nezůstává pozadu ani v případě vydávání opravných či přídavných patchů. Proto je důležité mít vždy z internetu staženou aktuální verzi serveru. Pro Battlefield 1942 je to momentálně nejnovější verze 1.6 (srpen 2004), která se hraje po Internetu, ale i doma po místní síti.

V čem spočívá výhoda dedikovaného serveru (v překladu "vyhrazeného serveru"). Jeho velikost v MB je minimalizovaná oproti plné hře. Je důležité si uvědomit, že takový server není určen ke hraní gamesky, ale její správy, ať vzdálené (po internetu) nebo lokální. Server pro BF1942 včetně obou datadisků zabírá na PC cca 140 MB. Takovýto server stačí spustit třeba na notebooku, který v případě LANky o 10 a více lidech vřele doporučuji. Uvádí se, že na jedno PC, které server ovládá, je třeba počítat s 50 MHz. Takže pro hru deseti hráčů by měl teoreticky stačit procesor PIII 500 MHz s dostatečnou pamětí 256 MB. Jiná situace nastává, kdy server musí ovládat BOTy, kteří vyžadují mnohem více výpočetního potenciálu PC.

Klikni pro obrázek v plném rozlišeníJak to tedy probíhá? Dejme tomu, že jste čtyři hráči doma a chcete si zahrát BFko. Máte do místní síti HUBem zapojené čtyři PC, na kterých je nainstalovaný BF1942. Také disponujete pátým počítačem notebook PIII 1GHz s 256 MB RAM, na kterém ovšem BFko nejede díky staré grafické kartě. Na notebook stačí nainstalovat Dedikovaný server pro BF1942 (140 MB) ve stejné verzi jaká je na všech ostatních PC. Na notebooku se spustí program Dedikovaný server, zvolí se požadované herní MODy a mapy (je možno kombinovat herní MODy), nastaví se možnosti hry, nastartuje se server a může začít hra. Na okolních herních PC se připojí hráči do hry a může začít klání. Samozřejmě v tomto počtu je úplně zbytečné, aby se hra vytvářela takto složitě. Ale co když hráči chtějí kombinovat herní módy CTF, COOP a QONQUEST? Zde pomůže jen Dedikovaný server, který navíc umožňuje spoustu dalších užitečných nastavení.

Co lze navíc nastavit na Dedikovaným serveru:
Rozšířené nastavení kamer - vypnout možnost externích pohledů na techniku. U letců je možné zakázat pohled z letounu bez kokpitu.
Volení hrané mapy a vyhození hráče - volba kolik procent je potřeba ke změně mapy nebo vyhození hráče.
Indikátor zásahů - zapnout/vypnou signalizaci zásahu.
Vzdálenost jmen - do jaké vzdálenosti se budou zobrazovat jména spoluhráčů a protivníků.
Automatické balancování týmů - zapnout/vypnou rovnoměrného rozložení hráčů v týmech.
Počet rezervovaných slotů a ještě pár víceméně důležitých parametrů.

To jsme si ovšem prošli základní funkce Dedikovaného serveru od autorů BFka. Existuje ještě šikovná utilitka "Dedicated Server Manager" která rozšiřuje možnosti serveru v mnohem více nastaveních. Ani já zdaleka neznám všechna její nastavení.
Důležité!!! Dedikovaný server je součástí i plné hry. Je-li na PC již instalovaná plná hra Battlefield 1942, nemusí se již Dedikovaný server instalovat. Je to zcela zbytečné.

Dedikovaný BF1942 server stahuj zde: (velikost 113 MB)

Přídavný program rozšiřující funkce serveru se dá stáhnout zde: (velikost je ani ne 1 MB)

Na závěr prvního dílu ještě zmíním, že dedikovaný server může běžet i na PC, za kterém sedí hráč Battlefieldu! Takové PC je zároveň serverem i klientem.

V druhém dílu o serverech si projdeme konkrétní funkce Dedikovaného serveru včetně názorných obrázků.

DeDy

>>> Druhý díl - detailní popis nastavení Dedikovaného serveru

Diskuse na téma Dedikovaný server

 
 
 
Battlefield CZ - Webdesign DeDy 2004–2005, minimální rozlišení 800x600